Historia bagażników samochodowych

Home »  Bez kategorii »  Historia bagażników samochodowych

Opublikowano Grudzień 31, 2014, przez , w Bez kategorii, z Brak komentarzy

Od samego początku istnienia samochodów, ich użytkownicy odczuwali potrzebę zwiększania przestrzeni ładunkowej. W tym celu wymyślano coraz to nowe sposoby, aby bezpiecznie i wygodnie przewozić ładunki. Tak narodziły się popularne w latach 60, 70, 80 i 90 XX wieku bagażniki samochodowe. Dziś są one uznawane za mniej potrzebne, z uwagi na większą pojemność wnętrz samochodowych. Pomimo tego, bagażniki samochodowe w dalszym ciągu należą do jednych z najchętniej kupowanych akcesoriów samochodowych. Jak ewoluowały na przestrzeni lat? Jak się zmieniały? Czy bagażniki na samochód w dalszym ciągu przypominają swoje pierwowzory?

bagażniki samochodowe

bagażniki samochodowe


Pierwsze modele bagażników w niczym nie były podobne do tych, które dziś spotykamy w sprzedaży. Były to drewniane konstrukcje ramowe, usztywnione węższymi listwami. Całość była klejona i łączona gwoździami. Niestety taki sposób łączenia nie był trwały, co objawiało się szybką utratą stabilności podczas jazdy po nie najlepiej utrzymanych drogach. Wraz z nadejście postępu technologicznego, bagażniki samochodowe stawały się coraz wytrzymalsze. Produkowano jest ze stopów metali, a później aluminium. Zabezpieczane gumą, stawały się również wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych. Niestety ich wadą było to, że nie chroniły zawartości przed zalaniem.

W końcu powstały bagażniki dachowe dla samochodów, wyposażone w pokrywę. Okazały się hitem, który w dalszym ciągu jest produkowany wyłącznie w niewielkim stopniu zmienionej postaci. Takie bagażniki posiadają dziś opływowe kształty i bez trudu mogą być montowane do większości typów samochodów osobowych, van i terenowych.

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>